piątek, 4 czerwca 2010

Rewers

Dużo bardzo jestem pod wrażeniem "Rewersu" Borysa Lankosza. Chyba od przełomu '60/'70 nie było tak dobrego polskiego filmu (no, może z małym odskokiem w "Konopielkę" z 1981 r.). Od warszawskości aż gęsto, prosty patent z czernią i bielą, pomroczny scenariusz, super wyczute smaczki i zdjęcia Marcina Koszałki (geniusz ze stałą tendencją wzrostową - ten od "Takiego pięknego syna urodziłam").

Ale rozchodzi się o co innego..
O niezwykle intrygujące formy, które powstają na skutek spojrzenia na odwyrtkę. Głównie bilbordów, ale też znaków drogowych, szyldów - całej tej infrastruktury, którą obrośnięte jest miasto.
Najdziwniejsze są bilbordy. Wyglądają jak instalacje przybyszów, jak lewitujący monolit z "Odysei Kosmicznej", jak koń trojański z outerspejsa. Są tak mocno obce, że niemalże obce ósme i to od nich może zacząć się - tak wyczekiwana w filmach Rolanda Emmericha - inwazja....
Bardzo ciekawe są także rewersy znaków drogowych. Są jak totemy, jak ołtarze ku czci pogańskich, wielkomiejskich bożków.

Zapraszam do zapoznania się z kolekcją rewersów uchwyconych na dniach.

Poproszę o pierwszy slajd.

Rewers

Dziękuję. Poproszę o slajd drugi.

Rewers

Dziękuję.
Poproszę obecnie o pozostałą część galerii.

RewersRewersRewersRewersRewersRewersRewersRewersRewersRewers

(kliknij, aby zwiększyć)


Kolejny odcinek Rewersu będzie mocniej lewitował.

3 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chodzi Ci o artkuł niejakiej Bożeny Keff? Nie znałem, ale z ciekawości zajrzałem. Pojęcie "krytyka" w dodatku "polityczna" jakoś tych ludzi w końcu zobowiązuje do trzymania się wyłącznie takiej poetyki ;)
  Gdyby np. pisali o życiu płciowym pantofelka też byłyby odnośniki do "Kapitału" Marksa, wyzysku klasy pracującej (z naciskiem na przemysł obuwniczy) i dyskryminacji jednopłciowców..

  To trochę nie moja bajka, ale zgadzam się z Tobą, iż zjawisko jest ciekawe. (i dziwne :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń