piątek, 23 grudnia 2011

Ślepa fasada

Żegnamy inwentryzację stritarta. Ostatnią, która nas zwróciła i poruszyła jest emanacja mularska na fasadzie Polskiego Związku Niewidomych na Konwiktorskiej.Oczy, zawsze przykuwają uwagę — szczególnie, gdy patrzą w nas oczy niewidome. Niby wiadomo, że nie widzą, ale wydaje się, że o wiele więcej
o nas wiedzą, że prześwietlają do najciemniejszego zakamarka. A tutaj mamy zmasowany atak takich spojrzeń. I nie dajmy się nabrać, że obserwują tylko mecze Apolonii.

Tym razem sprawcy są znani: Dariusz Paczkowski & Mateusz Biele-
niewicz.
Właścicielami oczu, które namalowali, są członkowie PZN, zaś sfotografował im je artystycznie p. Sikora (tutaj można przeczytać opis całego przedsięwzięcia).
Pomimo, że i tak nie będziemy przepadać za kolejnymi produkcjami powyż-
szych autorów, to na Konwiktorskiej zrobili coś bardzo wartościowego.
Bez kombinacji, bez konkursu długości pędzla, oraz jakiegoś — mocno szem-
ranego — "autentycznego głosu młodzieży w ważkich sprawach" za pomocą spreju. To tylko czysta dekoracyjność.
I takie, zdaniem redakcji, powinny być murale — możliwie o jak najbardziej neutralnych formach. Przez to treści, które tam istnieją (o ile w ogóle tam istnieją), są o wiele bardziej czytelne. I potrafią zatrzymać. I ucieszyć oczy, nomen omen. Jest już wystarczajaco dużo bełkotu w mieście.

Ukłony dla mularzy, dawców narządów i wszystkich ociemniałych!

6 komentarze:

 1. Mimo wszystko deczko przerażające toto jest.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bo płaszczyzna, w której te galki się poruszują, wesoła nie jest. Mieli namalować oczka Pokemonów, czy wielkie gały Residentsów? Czy Ty w ogóle wiesz, co się odbywa na meczach Polonii?!..
  Fakt, że estetyka w stylu starych rycin jest lekko schizoidalna, ale to jest tylko na plus w tym przypadku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem, co się odbywa na meczach jakichkolwiek drużyn, oprócz tego, co zapodają zakłamane publikatory. Ale jeśli przekaz miał być zakręcony, to się udał ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba zacznę używać, notorycznie ignorowane przez redakcję, emotikony.
  Jest: "Czy Ty w ogóle wiesz, co się odbywa na meczach Polonii?!.."
  Winno być: "Czy Ty w ogóle wiesz, co się odbywa na meczach Polonii?!.." :)

  Chociaż to, że niewidzące oczy patrzą właśnie w tamtym kierunku, dodaje trochę rykoszeta.

  OdpowiedzUsuń
 5. Yhy - to dopowiem - nie wiem, i nie chcę wiedzieć, co się dzieje na jakichkolwiek meczach w jakichkolwiek dyscyplinach i jakichkolwiek stadionach, halach, boiskach i stadionach. Oi!

  OdpowiedzUsuń
 6. Łoi! Wiadomo — U are U zobowiazuje. Ale weź pod uwagę możliwość, że ta niewiedza nie uchroni Cię przed tym, iż jakaś dyscyplina Cię w końcu dopadnie. Dlatego w celach samoobrony lepiej jest cokolwiek wiedzieć.

  Np. Stalstalowa Buda vs. Groklin Gronkowiec, ostatnia kolejka? And remember, jor lajf's indendżer — masz 2 sekundy na odpowiedź! No?

  OdpowiedzUsuń