niedziela, 13 marca 2016

Twarda 28. Bez Skorupki

Dzisiaj poszła informacja o zarejestrowaniu w zabytkach kamienicy Ciepła 3. Na szczęście urodził się tam ks. Skorupka i 1500 fanów księdza wymogło na konserwator rejestr.
A co będzie z przyrośniętą do Ciepłej Twardą?
Co będzie z kamienicą Twarda 28?


Ona jest zdecydowanie ciekawsza od Skorupka. Ona jest bardziej reliktem! Ona została oszukana, bo obiecano jej przeżycie, a teraz ma iść na zwałkę! Ona ma być wysokim szklalnym biurem w swoje miejsce!
Wszyscy ją znają, wszyscy ja lubią. Wszyscy ją wołają kamienicą Lejba Osmosa. Widocznie znają Lejbe za pan brat, widocznie Lejb jest znana persona:  "- Serwus Lejbuś! ", "- Siemasz Lejba!"… itede.
Zna ją także cała sieć, więc nie będziemy się jej pisać (można ją znaleźć tutaj, tutaj lub tutaj i tu).


Co prawda Osmos nie posiada Skorupki. Jednak kryje w swoim wnętrzu coś tak zdumiewająco unikalnego, coś tak wstrząsająco wyjątkowego w skali miasta, że rejestr wydaje się być formalnością only.

Osmos ma caałe pomieszczenie w art-deku! Oryginalne, niezmącone niczem art & deco! Nie tapetę, nie naklejkę, ale prawdziwie wzorzystą malaturę farbiarską z lat '30.

Czy ktoś ze słuchaczy widział coś takiego oczami? Przetrwanie ściany w oryginalnym, przedwojennym kamuflażu w nieprzetrwanej po wojnie Warszawie? Ścianę, która przez tyle lat nie została zamalowana kilkunastoma warstwami farby? Ścianę, której zdizajnowany deseń przeżył nawet warszawskie getto?..

Skoro konserwanci ostatnio skapowali ocalanie przedwojennej terakoty,
a sąsiednia Ciepła wpadła do rejestru, to teraz czas na jedyne w stolicy
art-deco! Fanów Twardej jest Legion!

Tu jest koniec audycji.

8 komentarze:

 1. ciekawe. a skąd Ty to wszystko znasz?
  ale takie patronowe malatury nie wzwiedzą MK, podejrzewam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego trzeba jeszcze szybko coś dobrać, co zahaczy o powojenny modernizm. Jakąś tamtejszą porzuconą książkę kupioną w "Uniwersusie" lub kieliszek zwinięty z knajpy plastyków na Mazowieckiej.

   Usuń
  2. no dobrze, aleś nie odpowiedział na źródło wiedzy.

   Usuń
 2. Skorupka Residence z nawiązaniami, elewacja będzie przypominała potłuczone jajko. Wystarczy?

  OdpowiedzUsuń